Tyra je malá podhorská vesnička se zhruba 400 obyvateli, která je od roku 1980 městkou částí Třince. Nachází se zhruba v nadmořské výšce 450 m jižně od Třince. Tyru ze tří stran obklopují vrcholky Beskyd: Javorový, Ostrý a Kozinec. Můžete zde navštívit mnoho krásných míst.
Pramen pitné vody Bolibřuška
Pramen pitné vody se nachází asi 300 m nad první konečnou, zastávkou autobusu ?Pila?. Nejen místní ale také turisté a obyvatelé okolních obcí si pro vodu docházejí a mimo to, že ji pijí s ní také vaří. O prameni není známo, že by někdy v průběhu roku vyschl. Název Bolibřuška vychází z pověry, že kdo se vody napije, bude mít hlad, jiná pověra praví, že bude mít žaludeční problémy. Voda je bohatá na minerály a je velmi dobrá, v letních dnech příjemně osvěží.
Tyrka
Tyrou protéká řeka Tyrka. Řeka zde v lesích pramení. Kdysi v ní byla spousta ryb. Rodiče a prarodiče nám vyprávěli, že pstruzi se dali chytit do ruky, když jste zapátrali pod kamenem. V dnešní době je vodní korytu po povdních upraveno a jen těm bystřejším z vás se nějakého toho pstruha podaří zahlédnout i dnes. Tyrka se vlévá do Olše a je ve správě Povodí Odry.
Břehy lemují hlavně vrby. V současné době se snažíme napravit chybu úředníka a dostat do map její skutečný názve. Literární rešerše k této problamaci je ke stáhnutí zde (pdf).
Leszek Madzia napsal o Tyrce:
Podstatná část vodního toku Tyrky je již zregulována hlavně ve střední a spodní části u soutoku s Olší. Množství vody v Tyrce je ovlivněno srážkami a množstvím napadlého sněhu. Hlavně v jarním období tok Tyrky nabírá na intenzitě a silnější proud je schopen zdolat i zregulované dno. V tomto jarním období často dochází k vytváření různých náplavových mělčin nebo strhávání převislých břehů. Tok je zregulovaný hlavně kolem komunikací a mostků, ale lze najít ještě velice zajímavá místa.
Lze jednoznačně tvrdit, že kvalita vody se zlepšuje a někteří vzácní živočichové se vrací. V současné době se Tyrka již pravidelně nevylévá ze svého koryta a nezaplavuje okolní porosty, ale vytváří v různých místech zajímavá zákoutí, mělčiny a náplavy. Lze spatřit ve vodě i hlemýždě a jejich ulitami je místy dno poseté. Občas zahlédneme i raka říčního. Jeho stavy se ale výrazně snížily. Na vedlejších tocích byl zjištěn račí mor.
Pestrost živočichů vázaných na Tyrku se zvětšuje. Díky čistší vodě se vrátila vranka obecná a pořád se vyskytují pstruzi. Tyto 2 ryby se nesmírně ovlivňují a v kombinaci se zregulovaným dnem bez úkrytů udržují své stavy v menších počtech. V místech, kde dno není regulované, pod vývraty ve břehu a v místech s hlubší vodou lze spatřit i větší pstruhy. Pstruh jako dravec loví menší vranky a vranky se živí jikrami a plůdkem pstruha.
Užovka obojková
Vyskytují se tady i obojživelníci a plazi. Místně je dosti rozšířená ohrožená zmije obecná, lze spatřit i užovku obojkovou.
Z ještěrek je to ještěrka obecná a ještěrka živorodá a beznohý slepýš křehký. žáby jsou zastoupeny skokanem hnědým, ropuchou obecnou a v tůních lze najít i kuňku žlutobřichou. Kromě běžnějších druhů čolků se občas vyskytují i zprávy o nálezech vzácného čolka karpatského.
Zvýšené břehy s převisy a vývraty osídluje konipas horský, mosty si oblíbil skorec vodní se svým charakteristickým, velkým kulovitým hnízdem. Koryto Tyrky poskytuje potravu volavkám popelavým, které tady pravidelně každý den zaletují. Údolí Tyrky navštěvuje pravidelně čáp černý, který tady nedaleko i hnízdí. Lesíky kolem Tyrky jsou domovem puštíka obecného, naší nejběžnější sovy. S velkým úbytkem starých vrb, které doplatily na kácení z důvodu regulace řečiště se nesmířil sýček obecný. I když tady ještě před pár lety na přítocích hnízdil, zbylé vrby opustil a rychle mizí z celé Evropy. S úbytkem vrb se nesmířila ani sova kalous ušatý a její výskyt je nyní sporadický.
V zimním období nezamrzlé úseky Tyrky navštěvuje ledňáček, který ale na Tyrce nehnízdí a spatřit lze i malá hejnka kachen divokých. Z doby, kdy v Oldřichovicích byla odchovna kožešinových zvířat, se na Tyrce udržel norek americký. Tento nepůvodní druh silně ovlivňuje ostatní živočichy kolem vody.
Hřiště
Hřiště v Tyře je centrem zábavy, nachází se zde "fotbalové" hřiště a asfaltové hřiště vhodné na tenis, volejbal, basketbal či nohejbal. Podél teče řeka Tyrka a nacházejí se zde dvě ohniště, na kterých si můžete opéct párek nebo jen tak posedět u ohně či u vody.
Nevýhodou tohoto místa je absence toalet. Nejbližší je možné využít v nedaleké hospůdce. Jinak je to tam téměř dokonalé.
Asfaltové hřiště v roce 2011 rekonstruovalo město Třinec podle projektu Ing. arch. Vladimíra Haltofa z Tyry. V současnosti je volně přístupné veřejnosti tak, jak tomu bylo doposud. Při jeho návštěvě prosím udržujte pořádek.
U Lodra
Místo v lese zvané "U Lodra" je pozůstatkem několika domů obyvatel a stavení pro zvířata, kteří toto místo kdysi obývali. Takovýchto míst bylo více, ale toto je nejzachovalejší, můžete tam dodnes vidět části domů postavené z kamení, také malý rybníček, který prý sloužil jako bazének. Kdysi se tyto domy nacházely na louce, dnes tam najdete letité stromy.
Márnice
Márnice se nachází u místního hřbitova. Byla postavena roku 1925. Její zvony se rozeznívají při dvou příležitostech. První je ukazatel času, bijí každou půlhodinu. Druhou je pak smuteční oznámení úmrtí.
Lípa v Tyře
Letitá lípa je státem chráněný strom. Nachází se nedaleko místního hřbitova.